National Semiconductor LP3892ESX-1.5/NOPB
Part No.:
LP3892ESX-1.5/NOPB
Datasheet:
AnpuLP3892ESX-1.5/NOPB.pdf
Description:
LP3892 1.5A FAST-RESPONSE ULTRA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Supply (Max):
8 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3892ESX-1.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3892ESX-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3892ESX-1.5/NOPB?
Image LP3892ESX-1.5/NOPB
Part Number LP3892ESX-1.5/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 8 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C