National Semiconductor LP3961ES-1.8
Part No.:
LP3961ES-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3961ES-1.8.pdf
Description:
LP3961 800MA FAST ULTRA LOW DROP
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK/TO-263-5
1. How to order LP3961ES-1.8 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LP3961ES-1.8 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LP3961ES-1.8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3961ES-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3961ES-1.8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3961ESX-2.5 LP3961ES-1.8
Part Number LP3961ESX-2.5 LP3961ES-1.8
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C