National Semiconductor LP3966ES-3.3
Part No.:
LP3966ES-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Datasheet:
AnpuLP3966ES-3.3.pdf
Description:
LP3966 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
Manufacturer:
National Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK/TO-263-5
1. How to order LP3966ES-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LP3966ES-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LP3966ES-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3966ES-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3966ES-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3966ESX-3.3/NOPB LP3966ES-3.3
Part Number LP3966ESX-3.3/NOPB LP3966ES-3.3
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A
Current - Output 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C