National Semiconductor LP5904TME-1.2/NOPB
Part No.:
LP5904TME-1.2/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLP5904TME-1.2/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4DSBGA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
230 µA
PSRR:
88dB ~ 30dB (100Hz ~ 2Mhz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DSBGA (0.9x0.9)
1. How to order LP5904TME-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LP5904TME-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5904TME-1.2/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP5904TME-1.2/NOPB
Part Number LP5904TME-1.2/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 4-WFBGA, DSBGA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) 230 µA
PSRR 88dB ~ 30dB (100Hz ~ 2Mhz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C