Nexperia USA Inc. PESD18VV1BBSFYL
Part No.:
PESD18VV1BBSFYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
AnpuPESD18VV1BBSFYL.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 26.5VC DSN0603-2
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
4.1pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DSN0603-2
1. How to order PESD18VV1BBSFYL on Anpu?
3. Are the PESD18VV1BBSFYL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PESD18VV1BBSFYL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PESD18VV1BBSFYL
Part Number PESD18VV1BBSFYL
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse -
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 4.1pF @ 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)