Nexperia USA Inc. PESD42VS2UTR
Part No.:
PESD42VS2UTR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AnpuPESD42VS2UTR.pdf
Description:
TVS DIODE 42VWM 95VC TO236AB
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
42V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
46.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.8A (8/20µs)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
17pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-236AB
1. How to order PESD42VS2UTR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that PESD42VS2UTR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the PESD42VS2UTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PESD42VS2UTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PESD42VS2UTR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PESD42VS2UTR
Part Number PESD42VS2UTR
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 42V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 46.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse -
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 17pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)