Nexperia USA Inc. PTVS15VU1UPAZ
Part No.:
PTVS15VU1UPAZ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
3-PowerUDFN
Datasheet:
AnpuPTVS15VU1UPAZ.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC 3HUSON
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
3-PowerUDFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.3A
Power - Peak Pulse:
300W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3-HUSON (2x2)
1. How to order PTVS15VU1UPAZ on Anpu?
3. Are the PTVS15VU1UPAZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS15VU1UPAZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTVS15VU1UPAZ.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTVS15VU1UPAZ
Part Number PTVS15VU1UPAZ
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Package/Case 3-PowerUDFN
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.3A
Power - Peak Pulse 300W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)