Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM12884U2-15-TE1
Part No.:
NJM12884U2-15-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuNJM12884U2-15-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT89-5
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
280 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
76dB (1kHz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order NJM12884U2-15-TE1 on Anpu?
3. Are the NJM12884U2-15-TE1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJM12884U2-15-TE1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NJM12884U2-33-TE1 NJM12884U2-25-TE1 NJM12884U2-18-TE1 NJM12884U2-05-TE1 NJM12884U2-15-TE1
Series - - - - -
Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.5V 1.8V 5V 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA 0.18V @ 300mA - 0.18V @ 300mA -
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 280 µA 280 µA 280 µA 280 µA 280 µA
PSRR 68dB (1kHz) 71dB (1kHz) 74dB (1kHz) 64dB (1kHz) 76dB (1kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C