Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2370U47-TE1
Part No.:
NJM2370U47-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuNJM2370U47-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.7V 150MA SOT89-5
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 30mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (400Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order NJM2370U47-TE1 on Anpu?
3. Are the NJM2370U47-TE1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJM2370U47-TE1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NJM2370U47-TE1
Part Number NJM2370U47-TE1
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series -
Package/Case SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 30mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (400Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C