Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2842U2-018-TE2
Part No.:
NJM2842U2-018-TE2
Datasheet:
AnpuNJM2842U2-018-TE2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 600mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
89dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
SOT-89-5
1. How to order NJM2842U2-018-TE2 on Anpu?
3. Are the NJM2842U2-018-TE2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJM2842U2-018-TE2?
Image NJM2842U2-015-TE1 NJM2842U2-012-TE1 NJM2842U2-018-TE2
Part Number NJM2842U2-015-TE1 NJM2842U2-012-TE1 NJM2842U2-018-TE2
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series - - -
Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.2V 1.8V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 600mA 0.1V @ 600mA 0.1V @ 600mA
Current - Output 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 500 µA 500 µA 500 µA
Current - Supply (Max) - - -
PSRR 90dB (1kHz) 91dB (1kHz) 89dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C