Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2863F25-TE1
Part No.:
NJM2863F25-TE1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuNJM2863F25-TE1.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.1V @ 60mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-23-5 (MTP5)
1. How to order NJM2863F25-TE1 on Anpu?
3. Are the NJM2863F25-TE1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJM2863F25-TE1?
Image NJM2863F25-TE1
Part Number NJM2863F25-TE1
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 60mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C