Nisshinbo Micro Devices Inc. NJM2884U2-33-TE2
Part No.:
NJM2884U2-33-TE2
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuNJM2884U2-33-TE2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT89-5
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 300mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order NJM2884U2-33-TE2 on Anpu?
3. Are the NJM2884U2-33-TE2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJM2884U2-33-TE2?
Image NJM2884U2-33-TE2 NJM2884U2-15-TE1 NJM2884U2-18-TE1 NJM2884U2-05-TE1
Part Number NJM2884U2-33-TE2 NJM2884U2-15-TE1 NJM2884U2-18-TE1 NJM2884U2-05-TE1
Series - - - -
Package/Case SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6 SOT-89-5/6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 9V 9V 9V 9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.5V 1.8V 5V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA - - 0.18V @ 300mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA 300 µA 300 µA 300 µA
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR 75dB (1kHz) 75dB (1kHz) 75dB (1kHz) 75dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C