Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7231U18-TE1#
Part No.:
NJU7231U18-TE1#
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuNJU7231U18-TE1#.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT89
Package/Case:
TO-243AA
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 0.5mA
Current - Output:
100mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-89
1. How to order NJU7231U18-TE1# on Anpu?
3. Are the NJU7231U18-TE1# price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJU7231U18-TE1#?
Image NJU7231U18-TE1#
Part Number NJU7231U18-TE1#
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series -
Package/Case TO-243AA
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 0.5mA
Current - Output 100mA
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C