Nisshinbo Micro Devices Inc. NJU7250F25-TE1#
Part No.:
NJU7250F25-TE1#
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuNJU7250F25-TE1#.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-23-5 (MTP5)
1. How to order NJU7250F25-TE1# on Anpu?
3. Are the NJU7250F25-TE1# price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJU7250F25-TE1#?
Image NJU7250F25-TE1#
Part Number NJU7250F25-TE1#
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 8V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 100mA
Current - Output 150mA
Control Features -
Protection Features Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C