Nisshinbo Micro Devices Inc. NJW4175GM1-33A-TE1
Part No.:
NJW4175GM1-33A-TE1
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNJW4175GM1-33A-TE1.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 600MA 8HSOP
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2.1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-HSOP-M1
1. How to order NJW4175GM1-33A-TE1 on Anpu?
3. Are the NJW4175GM1-33A-TE1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NJW4175GM1-33A-TE1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NJW4175GM1-05A-TE1 NJW4175GM1-33A-TE1
Part Number NJW4175GM1-05A-TE1 NJW4175GM1-33A-TE1
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc. Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series - -
Package/Case 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 3.4V 3.4V
Voltage - Input (Max) 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 600mA 600mA
Frequency - Switching 2.1MHz 2.1MHz
Synchronous Rectifier Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C