Nisshinbo Micro Devices Inc. R1114D151D-TR-FE
Part No.:
R1114D151D-TR-FE
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
AnpuR1114D151D-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA SON1612-6
Series:
R1114x
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SON1612-6
1. How to order R1114D151D-TR-FE on Anpu?
3. Are the R1114D151D-TR-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1114D151D-TR-FE?
Image R1114D151D-TR-FE
Part Number R1114D151D-TR-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1114x
Package/Case SOT-563, SOT-666
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C