Nisshinbo Micro Devices Inc. R1154H055B-T1-FE
Part No.:
R1154H055B-T1-FE
Datasheet:
AnpuR1154H055B-T1-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.5V 150MA SOT89-5
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 20mA
Current - Output:
150mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
SOT-89-5
1. How to order R1154H055B-T1-FE on Anpu?
3. Are the R1154H055B-T1-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1154H055B-T1-FE?
Image R1154H055B-T1-FE
Part Number R1154H055B-T1-FE
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 20mA
Current - Output 150mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)