Nisshinbo Micro Devices Inc. R1161N301D-TR-FE
Part No.:
R1161N301D-TR-FE
Datasheet:
AnpuR1161N301D-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.375V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
SOT-23-5
1. How to order R1161N301D-TR-FE on Anpu?
3. Are the R1161N301D-TR-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1161N301D-TR-FE?
Image R1161N301D-TR-FE
Part Number R1161N301D-TR-FE
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C