Nisshinbo Micro Devices Inc. R1180N151B-TR-FE
Part No.:
R1180N151B-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuR1180N151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Series:
R1180x
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.5 µA
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order R1180N151B-TR-FE on Anpu?
3. Are the R1180N151B-TR-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1180N151B-TR-FE?
Image R1180N151B-TR-FE
Part Number R1180N151B-TR-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1180x
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.9V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 1.5 µA
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C