Nisshinbo Micro Devices Inc. R1190H034D-T1-FE
Part No.:
R1190H034D-T1-FE
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuR1190H034D-T1-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.4V 1A SOT89-5
Series:
R1190x
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SOT-89-5
1. How to order R1190H034D-T1-FE on Anpu?
3. Are the R1190H034D-T1-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1190H034D-T1-FE?
Image R1190H034D-T1-FE
Part Number R1190H034D-T1-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1190x
Package/Case SOT-89-5/6
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.4V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 2.3V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C