Nisshinbo Micro Devices Inc. R1190S100D-E2-FE
Part No.:
R1190S100D-E2-FE
Package:
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
AnpuR1190S100D-E2-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10V 1A 6HSOP
Series:
R1190x
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
6-HSOP-J
1. How to order R1190S100D-E2-FE on Anpu?
3. Are the R1190S100D-E2-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R1190S100D-E2-FE?
Image R1190S100D-E2-FE
Part Number R1190S100D-E2-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R1190x
Package/Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 220 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C