Nisshinbo Micro Devices Inc. R5326K021B-TR
Part No.:
R5326K021B-TR
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuR5326K021B-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.1V 150MA DFN1820-6
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
R5326x
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 150mA, 0.37V @ 150mA
Current - Output:
150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq):
105 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN(PL)1820-6
1. How to order R5326K021B-TR on Anpu?
3. Are the R5326K021B-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R5326K021B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R5326K021B-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R5326K021B-TR
Part Number R5326K021B-TR
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series R5326x
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 150mA, 0.37V @ 150mA
Current - Output 150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 105 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C