Nisshinbo Micro Devices Inc. RN5RZ25AA-TR-FE
Part No.:
RN5RZ25AA-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuRN5RZ25AA-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Rx5RZ
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 60mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order RN5RZ25AA-TR-FE on Anpu?
3. Are the RN5RZ25AA-TR-FE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RN5RZ25AA-TR-FE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RN5RZ25AA-TR-FE
Part Number RN5RZ25AA-TR-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series Rx5RZ
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 8V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 60mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C