Nisshinbo Micro Devices Inc. RP112N151B-TR-FE
Part No.:
RP112N151B-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuRP112N151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order RP112N151B-TR-FE on Anpu?
3. Are the RP112N151B-TR-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP112N151B-TR-FE?
Image RP112N151B-TR-FE
Part Number RP112N151B-TR-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP112x
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)