Nisshinbo Micro Devices Inc. RP115L211D5-E2
Part No.:
RP115L211D5-E2
Package:
8-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuRP115L211D5-E2.pdf
Description:
IC REG LIN 2.15V 500MA DFN1216-8
Series:
RP115x
Package/Case:
8-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.11V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
160 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
DFN1216-8
1. How to order RP115L211D5-E2 on Anpu?
3. Are the RP115L211D5-E2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP115L211D5-E2?
Image RP115L211D5-E2
Part Number RP115L211D5-E2
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP115x
Package/Case 8-XFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.11V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)