Nisshinbo Micro Devices Inc. RP124N233E-TR-FE
Part No.:
RP124N233E-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuRP124N233E-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.3V 100MA SOT23-5
Series:
RP124x
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
0.5 µA
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order RP124N233E-TR-FE on Anpu?
3. Are the RP124N233E-TR-FE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP124N233E-TR-FE?
Image RP124N233E-TR-FE
Part Number RP124N233E-TR-FE
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP124x
Package/Case SC-74A, SOT-753
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 0.5 µA
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)