Nisshinbo Micro Devices Inc. RP131K111B-TR
Part No.:
RP131K111B-TR
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuRP131K111B-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 1A DFN1820-6
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RP131x
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.42V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN(PL)1820-6
1. How to order RP131K111B-TR on Anpu?
3. Are the RP131K111B-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP131K111B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RP131K111B-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RP131K111B-TR
Part Number RP131K111B-TR
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP131x
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.42V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)