Nisshinbo Micro Devices Inc. RP131K181D5-TR
Part No.:
RP131K181D5-TR
Datasheet:
AnpuRP131K181D5-TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.85V 1A DFN1820-6
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.1V @ 1A
Current - Output:
1A
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
DFN(PL)1820-6
1. How to order RP131K181D5-TR on Anpu?
3. Are the RP131K181D5-TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP131K181D5-TR?
Image RP131K181D5-TR
Part Number RP131K181D5-TR
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP131x
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)