Nisshinbo Micro Devices Inc. RP150K014B-TR
Part No.:
RP150K014B-TR
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuRP150K014B-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.4V 300MA DFN2020-8
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RP150K
Package/Case:
8-UFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
2
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq):
33 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN(PL)2020-8
1. How to order RP150K014B-TR on Anpu?
3. Are the RP150K014B-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RP150K014B-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RP150K014B-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RP150K014B-TR
Part Number RP150K014B-TR
Manufacturer Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series RP150K
Package/Case 8-UFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.4V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq) 33 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C