onsemi MC78L18ABPG
Part No.:
MC78L18ABPG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Datasheet:
AnpuMC78L18ABPG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
18V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
6.5 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
48dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92 (TO-226)
1. How to order MC78L18ABPG on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MC78L18ABPG is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MC78L18ABPG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC78L18ABPG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78L18ABPG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MC78L18ABPG
Part Number MC78L18ABPG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 18V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 48dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C