onsemi MC78LC18NTR
Part No.:
MC78LC18NTR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMC78LC18NTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 50MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.06V @ 1mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
3.6 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order MC78LC18NTR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MC78LC18NTR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MC78LC18NTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC78LC18NTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78LC18NTR.
Image MC78LC18NTRG MC78LC18NTR
Part Number MC78LC18NTRG MC78LC18NTR
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 12V 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.06V @ 1mA 0.06V @ 1mA
Current - Output 50mA 50mA
Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA 3.6 µA
Protection Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C