onsemi MC78LC28NTR
Part No.:
MC78LC28NTR
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMC78LC28NTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.06V @ 1mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
3.6 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order MC78LC28NTR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MC78LC28NTR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MC78LC28NTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC78LC28NTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78LC28NTR.
Image MC78LC28NTRG MC78LC28NTR
Part Number MC78LC28NTRG MC78LC28NTR
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 12V 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.06V @ 1mA 0.06V @ 1mA
Current - Output 80mA 80mA
Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA 3.6 µA
Protection Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C