onsemi MC78M15BT
Part No.:
MC78M15BT
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuMC78M15BT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 15V 500MA TO220AB
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order MC78M15BT on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MC78M15BT is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MC78M15BT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC78M15BT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC78M15BT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MC78M15BT pin diagram, MC78M15BT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MC78M15BT MC78M15BTG
Part Number MC78M15BT MC78M15BTG
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 35V 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V 15V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) - -
Current - Supply (Max) - -
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C