onsemi NCP1117ST12T3
Part No.:
NCP1117ST12T3
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
AnpuNCP1117ST12T3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 12V 1A SOT223
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 800mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
54dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-223
1. How to order NCP1117ST12T3 on Anpu?
3. Are the NCP1117ST12T3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1117ST12T3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP1117ST12T3.
Image NCP1117ST12T3G NCP1117ST12T3
Part Number NCP1117ST12T3G NCP1117ST12T3
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 12V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA 1.2V @ 800mA
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 54dB (120Hz) 54dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C