onsemi NCP114BMX300TCG
Part No.:
NCP114BMX300TCG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCP114BMX300TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA 4UDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-UDFN (1.0x1.0)
1. How to order NCP114BMX300TCG on Anpu?
3. Are the NCP114BMX300TCG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP114BMX300TCG?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP114BMX300TCG
Part Number NCP114BMX300TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 4-UDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.22V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)