onsemi NCP1400ASN22T1G
Part No.:
NCP1400ASN22T1G
Datasheet:
AnpuNCP1400ASN22T1G.pdf
Description:
IC REG BOOST 2.2V 80MA 5TSOP
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
2.2V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.2V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
80mA (Switch)
Frequency - Switching:
180kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
5-TSOP
1. How to order NCP1400ASN22T1G on Anpu?
3. Are the NCP1400ASN22T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1400ASN22T1G?
Image NCP1400ASN22T1G
Part Number NCP1400ASN22T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Voltage - Input (Max) 2.2V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 80mA (Switch)
Frequency - Switching 180kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)