onsemi NCP1400ASN27T1
Part No.:
NCP1400ASN27T1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP1400ASN27T1.pdf
Description:
IC REG BOOST 2.7V 100MA 5TSOP
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100mA (Switch)
Frequency - Switching:
180kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP1400ASN27T1 on Anpu?
3. Are the NCP1400ASN27T1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1400ASN27T1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP1400ASN27T1 NCP1400ASN27T1G
Part Number NCP1400ASN27T1 NCP1400ASN27T1G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Function Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive
Topology Boost Boost
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 0.8V 0.8V
Voltage - Input (Max) 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 100mA (Switch) 100mA (Switch)
Frequency - Switching 180kHz 180kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)