onsemi NCP1400ASN45T1
Part No.:
NCP1400ASN45T1
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP1400ASN45T1.pdf
Description:
IC REG BOOST 4.5V 100MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Obsolete
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100mA (Switch)
Frequency - Switching:
180kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP1400ASN45T1 on Anpu?
3. Are the NCP1400ASN45T1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1400ASN45T1?
Image NCP1400ASN45T1 NCP1400ASN45T1G
Part Number NCP1400ASN45T1 NCP1400ASN45T1G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Function Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive
Topology Boost Boost
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 0.8V 0.8V
Voltage - Input (Max) 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 100mA (Switch) 100mA (Switch)
Frequency - Switching 180kHz 180kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)