onsemi NCP1402SN19T1G
Part No.:
NCP1402SN19T1G
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP1402SN19T1G.pdf
Description:
IC REG BOOST 1.9V 110MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Obsolete
Function:
Step-Up
Output Configuration:
Positive
Topology:
Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
1.9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
110mA (Switch)
Frequency - Switching:
Up to 200kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP1402SN19T1G on Anpu?
3. Are the NCP1402SN19T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1402SN19T1G?
Image NCP1402SN19T1G
Part Number NCP1402SN19T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Voltage - Input (Max) 1.9V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.9V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 110mA (Switch)
Frequency - Switching Up to 200kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)