onsemi NCP1402SN27T1
Part No.:
NCP1402SN27T1
Datasheet:
AnpuNCP1402SN27T1.pdf
Description:
IC REG BOOST 2.7V 130MA 5TSOP
Voltage - Input (Min):
0.8V
Voltage - Input (Max):
2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
130mA (Switch)
Frequency - Switching:
Up to 200kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
5-TSOP
1. How to order NCP1402SN27T1 on Anpu?
3. Are the NCP1402SN27T1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1402SN27T1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP1402SN27T1.
Image NCP1402SN27T1 NCP1402SN27T1G
Part Number NCP1402SN27T1 NCP1402SN27T1G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Function Step-Up Step-Up
Output Configuration Positive Positive
Topology Boost Boost
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 0.8V 0.8V
Voltage - Input (Max) 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 130mA (Switch) 130mA (Switch)
Frequency - Switching Up to 200kHz Up to 200kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)