onsemi NCP1530DM25R2G
Part No.:
NCP1530DM25R2G
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuNCP1530DM25R2G.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.5V 600MA 8MSOP
Package/Case:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.5V
Voltage - Input (Max):
5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
600kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
8-MSOP
1. How to order NCP1530DM25R2G on Anpu?
3. Are the NCP1530DM25R2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1530DM25R2G?
Image NCP1530DM25R2G
Part Number NCP1530DM25R2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V
Voltage - Input (Max) 5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 600kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TA)