onsemi NCP1530DM27R2
Part No.:
NCP1530DM27R2
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuNCP1530DM27R2.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.7V 600MA 8MSOP
Package/Case:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.7V
Voltage - Input (Max):
5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
600kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
8-MSOP
1. How to order NCP1530DM27R2 on Anpu?
3. Are the NCP1530DM27R2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP1530DM27R2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP1530DM27R2.
Image NCP1530DM27R2 NCP1530DM27R2G
Part Number NCP1530DM27R2 NCP1530DM27R2G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 3.7V 3.7V
Voltage - Input (Max) 5V 5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 600mA 600mA
Frequency - Switching 600kHz 600kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TA) 0°C ~ 85°C (TA)