onsemi NCP4683DSQ18T1G
Part No.:
NCP4683DSQ18T1G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuNCP4683DSQ18T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SC88A
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.39V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
1. How to order NCP4683DSQ18T1G on Anpu?
3. Are the NCP4683DSQ18T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP4683DSQ18T1G?
Image NCP4683DSQ18T1G
Part Number NCP4683DSQ18T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.39V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)