onsemi NCP512SQ27T2G
Part No.:
NCP512SQ27T2G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
AnpuNCP512SQ27T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 80MA SC88A
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Cut Tape (CT)
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 80mA
Current - Output:
80mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
1. How to order NCP512SQ27T2G on Anpu?
3. Are the NCP512SQ27T2G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP512SQ27T2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP512SQ27T2G.
Image NCP512SQ27T2G
Part Number NCP512SQ27T2G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Current - Supply (Max) 90 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C