onsemi NCP551SN29T1G
Part No.:
NCP551SN29T1G
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP551SN29T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 10mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
8 µA
Current - Supply (Max):
8 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP551SN29T1G on Anpu?
3. Are the NCP551SN29T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP551SN29T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP551SN29T1G.
Image NCP551SN29T1G
Part Number NCP551SN29T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 10mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Current - Supply (Max) 8 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C