onsemi NCP59151DS18R4G
Part No.:
NCP59151DS18R4G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuNCP59151DS18R4G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A D2PAK-5
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK-5
1. How to order NCP59151DS18R4G on Anpu?
3. Are the NCP59151DS18R4G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP59151DS18R4G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NCP59151DS18R4G
Part Number NCP59151DS18R4G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 13.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C