onsemi NCP699SN28T1G
Part No.:
NCP699SN28T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP699SN28T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.42V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP699SN28T1G on Anpu?
3. Are the NCP699SN28T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP699SN28T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP699SN28T1G.
Image NCP699SN28T1G
Part Number NCP699SN28T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C