onsemi NCP703SN19T1G
Part No.:
NCP703SN19T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuNCP703SN19T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.9V 300MA 5TSOP
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
20 µA
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
5-TSOP
1. How to order NCP703SN19T1G on Anpu?
3. Are the NCP703SN19T1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP703SN19T1G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP703SN19T1G.
Image NCP703SN19T1G
Part Number NCP703SN19T1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C