onsemi NCP705EMT33TCG
Part No.:
NCP705EMT33TCG
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCP705EMT33TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WDFN
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
260 µA
PSRR:
73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-WDFN (2x2)
1. How to order NCP705EMT33TCG on Anpu?
3. Are the NCP705EMT33TCG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP705EMT33TCG?
Image NCP705EMT33TCG
Part Number NCP705EMT33TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) 260 µA
PSRR 73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C