onsemi NCP705MT28TCG
Part No.:
NCP705MT28TCG
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuNCP705MT28TCG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6WDFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
6-WDFN (2x2)
1. How to order NCP705MT28TCG on Anpu?
3. Are the NCP705MT28TCG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NCP705MT28TCG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NCP705MT28TCG.
Image NCP705MT28TCG
Part Number NCP705MT28TCG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 73dB ~ 56dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C